HISTORIE


JAK SE KUPUJE KENWORTH

Americký truck KENWORTH T600A jsme koupili na přelomu roku 2001/2002 od moravského majitele, který ho využíval k dálkovým přepravám zboží. Hlavní trasy vedly truck do států bývalé ruské federace - nezřídka se stávalo, že cíl vykládky ležel v těsné blízkosti čínských hranic. V létě 2001 donutily zdravotní důvody původního majitele s dobrodružnými cestami přestat a tak se Kenworth ocitnul odstavený na předzahrádce malého domku nedaleko Kopřivnice.

V této době jsme si v naší firmě pohrávali s myšlenkou rozšíření reklamních aktivit - chtěli jsme zajímavě podpořit to, co v čem podnikáme a co nás živí. Jedním z nápadů byla koupě amerického tahače. Přiznejme, ten nápad byl šéfův, který, než si pořídil firmu na profi nářadí, sjezdil jako soukromý dopravce bývalé Československo křížem krážem. Jeden ze starých známých se zmínil o Kenworthu, který stál nevyužitý na severu Moravy. Sehnali jsme kontakt na majitele a jelo se do Kopřivnice.

ImageA tam jsme ho poprvé uviděli. Amerického nosáče, krčícího se na pár metrech čtverečních, čekajícího, až ho zase někdo vytáhne do světa.

Jeho stav odpovídal všemu, co měl z předchozích štrek za sebou. Po funkční stránce byl až na nějakou tu drobnější závadu v pořádku, ale do fešáka měl zatraceně daleko. Aby se Kenworth stal opět nablýskaným krasavcem, bylo potřeba dát mu nový kabát. A to od základu.


DRUHÁ FONTÁNA PRO ZUZANU

Koupit... či nekoupit? Pro nahrával fakt, že tahač byl herecky obsazen do filmu Fontána pro Zuzanu II s Pavlem Haberou a Evou Vejmělkovou v hlavní roli. Pamatujete na porevoluční film s mamou Kami a čumákovým truckem, kterému kroutil volantem Pavel Habera? Náš Kenworth (že ho chceme jsme věděli po prvních okamžicích) měl našlápnuto na červený koberec, to byl panečku silný příběh! A tak jsme si začátkem roku 2002 pana nosáče odvezli do Liberce. Původní majitel se s ním loučil s těžkým srdcem a my museli slíbit, že o Kenworth bude příkladně postaráno. Jak jsme řekli, tak jsme také udělali.


PROMĚNA POPELKY V LEGENDU SILNIC

Po příjezdu na novou mateřskou základnu prošel KENWORTH kompletní rekonstrukcí. Bylo potřeba překontrolovat a opravit brzdový systém, elektriku, odpružení vozidla, držáky náprav. Po pořádném zásahu volal exteriér - kabinu jsme odvezli  do Prahy a nechali nově vybrousit, vykytovat a přelakovat do červené barvy. Mimochodem, při výběru odstínu červené zuřily ve firmě líté boje. Svou si nakonec prosadil šéf (kupodivu více či méně demokratickou cestou - ale vyplatilo se!). Co by byl americký tahač bez nablýskaného chromu! Všechny pohledové chromové části jsme museli vyměnit a poté vyleštit, jediný otisk nesměl kazit zrcadlový lesk. Šásko bylo otryskáno a zakonzervováno, s leštěním disků kol jsme strávili hodiny práce. Ovšem ten výsledek! Náš KENWORTH získal nádherný, noblesní vzhled. Už v době, kdy v pražské dílně lakovali kabinu, stáli u dveří skupinky nadšenců. Kompletní očistou prošel také vnitřek kabiny: kompletní repas palubní budíkové části, vyčistěné sedačky dostaly logo KENWORTH a pod nohy jsme pořídili nové koberečky. Podobně z gruntu jsme vzali ložnicovou část tahače.


A CO NÁVĚS?

Současně probíhaly nákladné úpravy návěsové části soupravy. Návěs jsme kupovali na podzim roku 2001 - naším záměrem bylo vybudovat uvnitř komfortní předváděcí centrum nářadí. Návěs byl vykytována nalakován v bílé barvě (poznámka - ohledně odstínu bílé žádné tahanice neprobíhaly ;). Uvnitř návěsu se na pódiové části nachází kuchyňka vybavená mikrovlnnou troubou a plynovým vařičem, koupelna se sprchovým koutem a WC a jednací místo s dřevěným nábytkem - vše vyráběno na míru. V přízemní části návěsu jsou zavěšeny vyjímatelné bloky sloužící k upevnění prezentovaných produktů. Prezentační bloky jsou nasvětleny bodovými světly. Návěs je vybaven kompresorovou stanicí, elektrocentrálou s rozvody elektřiny a vodními nádržemi. K návěsové části patří stanová konstrukce se stanem s uzavíracími boky, který se může rozbalit z jedné i druhé strany návěsu.


PREMIÉRA - VYJÍŽDÍME NA CESTY

Image Poslední úpravy byly dokončeny v červnu 2002, kdy jsme návěsovou soustavu využili jako vystavovatelské zázemí na veletrhu AUTOTEC 2002 (další generální údržba tahače i návěsu proběhla v roce 2003). Úspěch? Neskonalý! Tahač přilákal spoustu zájemců, nebylo chvíle, aby si jej někdo nefotografoval. Vzhledem k nebývalému zájmu jsme se rozhodli soupravu nabídnout k prezentačnímu pronájmu i jiným firmám, které projevily zájem už na AUTOTECu. Jako první posloužil vůz jako zázemí na RALLYE BOHEMIA šéfovi firmy ŠKODA AUTO a. s., Ing. Vratislavovi Kulhánkovi, v roce 2003 byla celá návěsová souprava stěžejním prvkem reklamní kampaně TRW Truck Tour. V průběhu roku 2004 sloužil Kenworth jako backu-up pro mnohé významné autobilové soutěže; např. Frankiemu Vojtíškovi při závodu trucků v Mostě, tamtéž vítězi závodů Formula Masters Miroslavu Horňákovi a podobně.

O dalších možnostech pronájmu se průběžně jedná.


VIDEOKLIP Z FILMU FONTÁNA PRO ZUZANU 2

A jak Kenworth vypadal v době své filmové slávy? Zavzpomínejte s námi: